Zamknij

Najnowsza książka Urszuli Karasińskiej już dostępna!

Barbara ĆmiechBarbara Ćmiech 10:41, 16.04.2024 Aktualizacja: 13:53, 16.04.2024
Skomentuj

Nowa pozycja od Urszuli Karasińskiej! Autorka wzięła na warsztat historię ulic bocznych od 3 Maja – ks. Świeykowskiego, Piłsudskiego, Narutowicza i Łukasiewicza. To już czwarta publikacja z cyklu poświęconego ulicom naszego miasta, której wydawcą jest Miasto Gorlice.
 

Małe jest piękne? Tak! A w dodatku interesujące. Często także kultowe – i tak właśnie jest tu. Cztery krótkie gorlickie uliczki – przecznice 3 Maja – zawsze zaludniały postaci, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były typowe. To  ks. Bronisław Świeykowski, bohaterski burmistrz miasta podczas I wojny światowej, a także kolekcjoner owadów, entomolog i opiekun komicznej małpki Koko.

 

To Kazimierz Miklaszewski, który podczas II wojny na własny koszt przerzucał ludzi za granicę i stworzył (oczywiście kultowy)  sklep odzieżowo-galanteryjny działający 123 lata.

 

To Roman Reinfuss – etnograf, badacz sztuki ludowej, profesor UMCS, UWr, którego miłość do Łemkowszczyzny zaczęła się właśnie w Gorlicach, kiedy odwiedzał wuja, mieszkającego przy ulicy Narutowicza, Władysława Mnerkę.

 

To wreszcie bracia Stanisław i Emil Rajbowie, którzy usługiwali Niemcom w okupacyjnej knajpie Für Deutsche Urlaub, a tak naprawdę zbierali od nich informacje i przekazywali AK.

 

O takich ludziach, a także ich domach, ogrodach, niecodziennych czynach i codziennym życiu jest tak książka.

Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: [email protected] albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej”.

Ponadto w Dworze Karwacjanów trwa przygotowywanie wystawy poświęconej głównemu deptakowi w Gorlicach – ulicy 3 Maj, która przygotowywana jest w oparciu o książkę Urszuli Karasińskiej „Gorlickie ulice tak je pamiętamy. 3 Maja”.

Chcemy dodatkowo wzbogacić wystawę o pamiątki związane z historią tej ulicy, życiem jej mieszkańców, bywalców, sklepów i zakładów usługowych, które dawniej się na niej mieściły, a niektóre działają do dziś…

 

Będziemy opowiadać nie tylko o czasach wojennych, ale o codziennym życiu i uroczystych pochodach, o sklepikach, fotografach, bazarach, o osobistościach i zwykłych ludziach.

 

Wystawa dedykowana jest Wam Gorliczanom i zapraszamy Was do jej współtworzenia.

 

Jeżeli posiadacie pamiątki, zdjęcia, przedmioty użytkowe i chcecie się z nami podzielić na czas wystawy, serdecznie zapraszamy!

 

Czekamy na Wasze propozycje do 16 kwietnia pod mailem [email protected] lub osobiście w sekretariacie Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów przy Wróblewskiego 10a w Gorlicach.

Najnowszą książkę Urszuli Karasińskiej można nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%