• Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Szanowni Państwo! W związku z rozpoczęciem prac konserwacyjnych w naszym portalu uprzejmie prosimy o nie dodawanie do odwołania komentarzy, wpisów na blogu oraz do kalendarza wydarzeń. Aktualizacja bieżących wiadomości na stronie nastąpi po zakończeniu prac konserwacyjnych. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia! 

Z cyklu "Diduch na niedzielę": Światowe żydostwo

dodano: 2016-11-13,  
Dodaj na Facebook
- A A A +
DrukujDrukuj
E-mailE-mail
Z cyklu 'Diduch na niedzielę': Światowe żydostwoMam plamy na kolanach i podrapaną głowę. Wszystko za sprawą niezawodnego Senatora Stanisława – ulubionego bohatera moich felietonistycznych wypocin. Plamy powstały w wyniku permanentnego opadania rąk podczas słuchania kolejnych wieści ze świata polityki, w której Pan Senator odgrywa ostatnimi czasy coraz pośledniejszą rolę. A głowę podrapałem myśląc. O czym? O tym, co też polski poeta Bolesław Leśmian zrobił memu Ukochanemu Senatorowi.
Kilka dni temu Senat Przenajświętszej Rzeczypospolitej podjął bowiem wiekopomną decyzję. Polski poeta Bolesław Leśmian nie będzie patronem roku 2017. Koniec pieśni. Ponad 40 wielkich mężów zasiadających w Izbie Wyższej polskiego parlamentu nie zgodziło się, aby ów zacny, a obecny od
dziesiątków lat w podręcznikach języka polskiego, twórca firmował swoim nazwiskiem i dorobkiem kolejny rok utrwalania i krzepnięcia dobrych zmian. Dlaczego? Próżno szukać wyjaśnień.

Lewacka, pro żydowska i meinstrimowa prasa z miejsca podchwyciła temat, grillując go przez kilka dni nad płomieniem menory. Ale prawdziwi patrioci się tym bełkotem nie przejmują. W końcu to bełkot za izraelskie pieniądze, a ostatnio również za niemieckie. Kto nie wierzy, niech obejrzy Wiadomości.

Ale do rzeczy. Jako polonista myślę i próbuję dociec, który z elementów, etapów, czy też kierunków twórczości Leśmiana nie przypadł Drogiemu Senatorowi do gustu. Bo, jak wiemy, gusta Senatora wysublimowane są i znawcą on jest sztuk wszelakich. Pastwiłem się kilka tygodni temu nad muzycznymi sympatiami Senatora. Teraz okazuje się, że i na poezji się zna ów mąż doskonale. Drapię się więc w głowinę łysą i myślę. O co poszło?

Spróbujmy zatem dociec psychologicznie. Najsampierw, jako że w świecie wielkiej polityki obracałem się lat parę, pomyślałem: skąd Senator wiedzę w temacie poezji Leśmiana posiadł? Przy tak napiętym kalendarzu spotkań i działań dźwigających Rzeczpospolitą z kolan wątpię, aby znalazł kilka godzin na lekturę i analizę krytyczną leśmianowskich poezji. A może się mylę? Może późną porą w zaciszu poselskiego hotelu fundowanego z naszych podatków, przy jasnym świetle lampki nocnej pochylał swe czoło nad strukturą i dynamiką poetyckiego świata Leśmiana? Może dumał w nadrannych, mrocznych godzinach nad śladami filozofii Bergsona i jego koncepcji „stawania się”, tak czytelnej w strofach leśmianowskich wierszy? Może coś Senatorowi tu nie spasowało? Tak! Mam! Mam! Fałsz wyczuł Senator w bergsonizmie poety. Przecież wiadomo każdemu, że wśród równolatków Leśmiana dominowały raczej inspiracje Schopenhauerem i Nietzschem! Stąd pewnie decyzja, aby nieautentycznemu, farbowanemu lisowi zaszczytnego tytułu Patrona roku 2017 nie powierzać!

No bo jakiż inny powód być może?

Decyzja i sugestia Prezesa. Nie, to chyba nie. Prezes by się takimi pierdołami nie zajmował. Zresztą chyba Drogi Senator nie za bardzo się Prezesem ostatnio przejmuje. Ale to temat na inną niedzielę.

No to o co chodzi? Pomyślmy. Czasu wiele w napiętym kalendarzu nie ma. Jakąś, choćby niewielką wiedzę w temacie podejmowanych uchwał mieć trzeba. Trzeba? No dobra. Można. Cóż więc robić? Tu z pomocą przychodzi technologia. Bierzemy smartfon, tablet, tudzież inne urządzenie. Łączymy się z wifi. Wstukujemy „Leśmian” w wyszukiwarkę. Jest! Wyskakuje. Jedziemy do listy utworów.

Patrzymy po tytułach, co gość napisał. Tak najłatwiej. Lecimy po kolei. Najpierw „Sad rozstajny”. Jest ok. Sad szumiący, polski, jabłkiem i gruszą zasobny. Rozstajny – znaczy drogi różne biegną wokół niego. Co tam dalej? „Klechdy sezamowe”. Hmmm… Klechdy, znaczy bajędy. Ale te sezamowe? Znaczy arabskie jakieś. Mahometanie? Uchodźcy? Oj, pierwsza żółta kartka. „Łąka”. Łąka, jaka jest, każdy widzi. „Napój cienisty”. Może być. Znaczy wódka zimna. Albo nalewka miodowa. Mahometanie wódki nie piją. Sprawa jasna. Co tam dalej? „Dziejba leśna”. Hmmm…. Dziejba? Jakaś taka pewnie inna bajęda. Leśna? A to minister Szyszko będzie wiedział. Może to coś o kornikach? Albo o dzikach? To się wyrąbie i wystrzela. Nooooo!!! Wreszcie. Pełna rehabilitacja za tych sezamowych mahometan! „Klechdy polskie”! I to wydane w Londynie! Anulacja żółtej kartki z poprzedniego meczu. Ale dalej coś nie bardzo. „Skrzypek opętany”. Skrzypek, czyli Żyd.

Dachu wprawdzie nie ma, ale to się rozumie samo przez się. I jeszcze opętany. Toż to Sodomia z Gomorią! Rok wydania 1985. I to Warszawa. Za komuny. Trzeba by się zapytać Staszka Piotrowicza, o co chodzi. „Pochmiel księżycowy”. Czyli browary po ciemku spożywali? Oj, ale to przekład z rosyjskiego! Czyli nie wiadomo, co tu robić. Z jednej strony wraża ruska gadzina! Jednakowoż z drugiej strony nasz najbliższy sojusznik, czyli odległy o 8300 kilometrów Prezydent Elekt Trump, zamierza się z Putinem pojednać. Sprawa więc na razie śliska. Co tam dalej? O żesz ….. . „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych”. No nie! Trzeba by opinii instancji kościelnych zasięgnąć. Z tym problemu nie będzie. Aliści już mi się nie podoba. A jak przeczytam, to tym bardziej znielubię…

Tak być mogło. Choć żadne oficjalne, półoficjalne, czy też nieoficjalne relacje tego nie potwierdzają.

Bo przecież, i żywię taką głęboką, choć zapewne płonną nadzieję, nie może chodzić tu tylko i wyłącznie o pochodzenie Leśmiana – zasymilowanego Żyda, wcześniej noszącego nazwisko Lesman. Dlaczego nie?  Bo każdy zdroworozsądkowy człowiek, świadomy polskiej historii wie, żenasza urocza kraina na przestrzeni wieków była miejscem tranzytu dziesiątków armii maszerujących ze wschodu na zachód, z zachodu na wschód, z północy na południe i odwrotnie. A te przemarsze miały to do siebie, że dochodziło podczas nich permanentnie do wymiany materiału genetycznego pomiędzy maszerującymi żołnierzami a ludnością tubylczą. Audi na alusach temu, kto z pełną odpowiedzialnością stwierdzi, że jego prapraprababka nie zadała się z własnej woli lub, co częściej niestety, z przymusu z przechodzącym właśnie przez jej wieś rosyjskim, niemieckim, węgierskim, francuskim, włoskim, szwedzkim lub jakimkolwiek innym Żydem.

Dlatego lepiej unikać kategorycznych ocen i deklaracji przywodzących na myśl lata hitlerowskiej, czy też gomułkowskiej antyżydowskiej rewolty. Również dla własnego bezpieczeństwa. I jeszcze tak na koniec. Tytuł Patronki Roku 2017 uzyskała Najświętsza Maria Panna, która jak dobrze wiemy, choć dyskretnie przemilczamy ten fakt, była Żydówką z pokolenia Judy. I to sobie nie złośliwy, lewacki Diduch wymyślił, tylko komentator w Biblii Tysiąclecia.

Widzimy się za tydzień.

Komentarze

Autor: ~emigrant dodano: 2016-11-13 19:27:46Głosów: +43Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Nie znam Pana ale z tym polonistą to chyba żart....

Autor: ~gds dodano: 2016-11-13 19:29:12Głosów: -34Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Komentarz poniżej poziomu.
Kliknij, aby zobaczyć.

Autor: ~beogar dodano: 2016-11-14 09:00:47Głosów: -13Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A ja co niedzielę ubaw mam! Jakubie... GRUBO!

Autor: ~niepokorna dodano: 2016-11-14 09:03:04Głosów: +30Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Pisz Pan normalnie, jak polonista by napisal.

Autor: ~BUL dodano: 2016-11-14 11:24:21Głosów: +18Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Ten artykuł obraża moje uczucia religijne, ale również pokazuje skrajną niekompetencję autora... węgierski żyd gwałcący Polkę... w której wojnie coś takiego mogło mieć miejsce? Katolicy wbrew temu co się próbuje wmówić szanują od zawsze Żydów. Np. Loyola na swojego następce wybrał właśnie nawróconego członka Narodu Wybranego, któremu zazdrościł,że łączą go więzy krwi z Panem Jezusem. Ale oczywiście jeżeli czyta się GW to w głowie ma się g..o, a potem popisując się "strukturą i dynamiką poezji" wmawiać innym, że są nic niewartymi ludźmi. A jeszcze jedno, wg przepisów można ogłosić najwyżej 5 patronów danego roku i po prostu Leśmian nie załapał się do pierwszej piątki.

Autor: ~Nieskończoność zieloności dodano: 2016-11-14 17:46:30Głosów: -23Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Komentarz poniżej poziomu.
Kliknij, aby zobaczyć.

Autor: ~Maro dodano: 2016-11-14 19:20:44Głosów: +16Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Nie wiem do kogo tekst ma trafić i do jakich ambitnych jest adresowany więc trudno o komentarz Towarzyszu lub Towarzyszko "Nieskończona zieloności".
Moim zdaniem artykuł jest tak "OŚWIECONY", że nam maluczkim niegodne jest go komentować bo niewiele z niego jesteśmy w stanie pojąć swoimi maluczkimi, nieoświeconymi i zaściankowo-katolicko-antDysemicko-szowinistyczno-ksenofobiczno i co tam jeszcze chcecie umysłami. Pozdrawiam autora tym goręcej, że to kolega po fachu jeśli wierzyć,ę jest faktycznie polonistą. Jednocześnie życzę Panu autorowi więcej wiary w POLSKI NARÓD którego chyba jest również członkiem. Resztę, której nie dopisałem zawarł w swoim wpisie BUL którego również pozdrawiam i gratuluję odwagi i wiedzy.

Autor: ~Krycha dodano: 2016-11-14 20:38:34Głosów: -21Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Komentarz poniżej poziomu.
Kliknij, aby zobaczyć.

Autor: ~Luma dodano: 2016-11-14 22:02:07Głosów: +17Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Do przedpiszcy: u Leśmiana było: niepojętość zieloności.
A tekst - jak na szanownego Autora, to tym razem taki na trójkę. Jakubie, stać Cię na więcej!

Autor: ~Nieskończoność zieloności dodano: 2016-11-15 00:59:34Głosów: -12Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

@Luma
Brawo! Ktoś jednak zetknął się z tą poezją i zauważył błąd. Chociaż z drugiej strony... "Łąka" mówi i o niepojętości, i o nieskończoności... W poezji nie zawsze 2+2 to 4.
@Maro
Nie jestem Towarzyszem ani Towarzyszką, nie jestem także PISlamistą/-istką. Poezję i literaturę lubię i szanuję, od polityki stronię. A czy w tym artykule chodziło tylko o politykę, a o poezję Leśmiana wcale? Bo chyba niekoniecznie.
@BUL
Leśmian nie załapał się na pierwszą piątkę, bo jako dżentelmen przepuścił w kolejce do zaszczytów Najświętszą Marię Pannę.
I to by było na tyle - nie szkodzi, że się Wam nie podoba ;)


Autor: ~Aryskafander  dodano: 2016-11-15 15:35:58Głosów: +13Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

"Dlatego lepiej unikać kategorycznych ocen i deklaracji..." - w pierwszej kolejności sam autor winien sobie wziąć do serca te słowa, ewidentnie go bowiem konie poniosły...

Autor: ~peels dodano: 2016-11-17 22:15:35Głosów: +11Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Kolejny meczący artykuł o niczym, który przeczytałem zachęcony niektórymi komentarzami. Myliłem się myśląc, że dowiem się czegoś ciekawego. Jak można się zastanawiać dlaczego Najświętsza Panienka, a nie jakiś tam Leśmian. W życiu bym nie pomyślał, że Leśmian mógłby być patronem czegokolwiek. Co innego np Mickiewicz, Bolesław Prus, Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, bo to są persony znane i lubiane, a nie jakieś leszcze, na temat których nawet polonista musi czerpać informacje z wikipedii. Chyba,że nie musi i to tylko taki wybieg, żeby jeszcze jedno niepotrzebne zdanie upchnąć w tym tekście. A te bzdury na tematy polityczne zasłyszane w telewizorni to można było sobie darować. Jak się ktoś na czymś nie zna to najlepiej niech nie zabiera głosu w pewnych tematach, bo później wychodzą takie kwiatki jak Mistrale za dolara czy Juliusz Cezar na Rubikoniu lub sześciu króli.

Autor: ~Adrian dodano: 2016-11-21 08:50:52Głosów: +17Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Mamy 21.11.2016 (poniedziałek) a ja mam 2 pytania:
Zabrakło pomysłów? (nawiasem mówiąc nieciekawych)
A może nie było niedzieli jeszcze?

Autor: ~strow dodano: 2016-11-21 12:11:26Głosów: +19Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Diduch się skończył. Mieliśmy się widzieć za tydzień a tu niedziela minęła i nic. Wena odeszła chyba na dobre.

Autor: ~mareczek dodano: 2016-11-21 18:03:06Głosów: +10Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Niesłowny ten Diduch. Tylko żeby mnie nie pozwał za tę niesłowność jak burmistrz "xyz-eta".

Autor: ~baba dodano: 2017-02-04 12:01:16Głosów: +2Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A mnie tekst zachęcił do poszukania lektury leśmianowej poezji, więc funkcję edukacyjną spełnił;
dziękuję!

Napisz komentarz

wspierają akcję "Komentuj. Nie obrażaj"!

Internet to nie śmietnik! Pokaż, że potrafisz rozmawiać na wysokim poziomie.
Dowiedz się więcej o akcji http://www.komentujnieobrazaj.pl/

Zapoznaj się również z zasadami umieszczania komentarzy w naszym serwisie!
Autor:
Komentarz:

TV Reklamowa

 

Zapowiedzi imprez

Marzec 2017

PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  • Aktualnie brak wydarzeń
  • Aktualnie brak wydarzeń
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny