• Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
 • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
 • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
 • Szanowni Państwo! W związku z rozpoczęciem prac konserwacyjnych w naszym portalu uprzejmie prosimy o nie dodawanie do odwołania komentarzy, wpisów na blogu oraz do kalendarza wydarzeń. Aktualizacja bieżących wiadomości na stronie nastąpi po zakończeniu prac konserwacyjnych. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia! 

Z cyklu "Diduch na niedzielę": Zakleszczony

dodano: 2016-10-30,  
Dodaj na Facebook
- A A A +
DrukujDrukuj
E-mailE-mail
Z cyklu 'Diduch na niedzielę': ZakleszczonyDzisiaj będzie dwuwątkowo. Po pierwsze, nawiążę, w ramach dialogu dziennikarz-czytelnik, do komentarza spod mojego poprzedniego artykułu. Po drugie, skonfrontuję piękną, szczytną i ważną akcję propagowaną w mediach z szarą rzeczywistością.
Zacznę więc. Jeden z komentujących mój zeszłotygodniowy strumień świadomości raczył był wskazać na miałkość poruszanego tematu oraz jego znikomą wagę dla codziennej egzystencji społeczności lokalnej. Jak to ładnie ujął: biała kartka była do zapisania, to ją autor zapisał beztroski o sens.

Odpowiem pokrótce – założeniem moich krótkich, żołnierskich felietonów jest wywoływanie pewnej refleksji, sięgnięcie do trzewi czytelnika i połaskotanie jego przepony dozą humoru delikatnie podszytego cynizmem. I pobudzenie go do zastanowienia, czy nawet walnięcia ciętym komentarzem.

Dlatego poruszam się raczej w temacie kultury, obyczajowości czy zwykłych ludzkich spraw tak często grzęznących w oparach instytucjonalnego absurdu. Mistrzami dla mnie są tutaj dwaj dziennikarze radiowi i prasowi, mianowicie Wojciech Mann i Stanisław Mancewicz.

I dlatego z pewnością nie doczekasz się tu, Drogi Czytelniku, odniesień do bieżącej sytuacji miasta, gminy i powiatu. Nie dlatego, że nie mam  nic w temacie do powiedzenia. Mógłbym godzinami siedzieć i pisać o niezrealizowanych celach inwestycyjnych, braku jakichkolwiek impulsów dla rozwoju lokalnej gospodarki, forowaniu po znajomości określonych przedsiębiorców, nierozpoczętej budowie cmentarza, przedziwnych przetargach, bądź ich braku, wątpliwych moralnie transakcjach, olewaniu ciepłym moczem mieszkańców czy też o polityce kadrowej prowadzonej w
wielu lokalnych instytucjach, a opartej na „misiewiczowskich” zasadach. Tudzież o setkach innych dziwnych spraw.

Ale tego nie robię, bo szkoda papieru, czasu i nerwów. Zresztą, zapytam mretorycznie, czy kogokolwiek to jeszcze bulwersuje?

Dlatego wracam do swoich zakręconych historii z nadzieją, że mimo „braku sensu” i troski o społeczność lokalną moje słowne obrazki kogoś zainspirują, rozbawią, wkurzą czy pobudzą do myślenia.

A opowieść dzisiejsza, z dialogiem, będzie o kleszczu i szpitalu.

Kleszcz, jak to bydlę ma w zwyczaju, na swoje ataki wybiera porę niezbyt upalną, kiedy to ludzkie kończyny odkrywają się złaknione promieni wiosennego słońca, albo z tymże słońcem żegnają się na nadchodzące zimne jesienne dni. Tak mi się stało właśnie, że nóżka odkryta przedzierająca się przez trawy wysokie zaimplementowała złaknione krwi  bydlę. Wessał się robal w skórę zacnie, z głową, rzec by można.

Jako mistrz wyciągania kleszczy, które ma psina permanentnie łapie na okolicznych łąkach, postanowiłem ekstrakcji dokonać we własnym zakresie. Usiadłem sobie na kamyczku i ruchem wyuczonym starałem się dziada usunąć w całości. Jak to bywa w takich przypadkach, oczywiście łeb się urwał i został w głębi rany, ni cholery nie dając się usunąć. Wokół miejsca ugryzienia począł kształtować się całkiem pokaźny rumień, który sygnałem jest potwierdzonym, że kleszcz ów ryj miał pełen zarazków i jak szybko się resztek nie pozbędę, to grozi mię choroba.

I tu właśnie dochodzimy do „pierwszego primo” felietonu, gdyż zarówno na profilu w mediach społecznościowych, na mojej skrzynce pocztowej, na łamach odwiedzanych portali i gazet oraz w audycjach radiowych (telewizora nie mam) od wiosny do jesieni non stop trąbi się o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ugryzienie kleszcza. Od zapalenia opon mózgowych i mózgu po boreliozę z powikłaniami. Więc należy natychmiast żarłocznego zbója fachowo usunąć, a w razie wystąpienia rumienia zaraz rozpocząć leczenie.

Zainspirowany powyższymi informacjami, mając w pamięci ciężkie zapalenie opon mózgowych, którego doświadczyłem jako nastoletnie chłopię, wskoczyłem w auto i popędziłem do pierwszej lepszej przychodni.

Tam usłyszałem, że właściwym do interwencji w tak skomplikowanych przypadkach jest szpital. Popędziłem więc jak na sygnale do wskazanej publicznej lecznicy i zająłem miejsce w kolejce oczekujących na zszycie odciętego palca, nastawienie zwichniętych kończyn, kaszlących, półprzytomnych, obrzyganych i pilnowanych przez znudzonych funkcjonariuszy Policji oraz wielu, wielu innych biedaków. Gdy nadeszła moja kolej podszedłem do okienka rejestracyjnego i odbyłem następujący dialog:
 • Jakub: Dzień dobry. Problem z kleszczem.
 • Pani w rejestracji: Z czym?
 • J: Z kleszczem.
 • Pwr: No i?
 • J: Urwał się, znaczy głowa została w skórze. Nie ma jak wyciągnąć.
 • Pwr: No dobrze. Dowód proszę. Ile lat ma dziecko?
 • J: ??? Dziecko? To o mnie proszę pani chodzi.
 • Pwr: Aaa, o pana? (tu na twarzy zacnej niewiasty pojawia się kpiący uśmiech) To taki duży i nie poradzi sobie z kleszczykiem? No dobrze,dobrze kochanieńki. Ale to trzeba będzie poczekać nawet kilka godzin, może nawet do jutra, bo wie pan – tutaj ludzie z poważnymi sprawami przychodzą (znaczące spojrzenie znad okularów). Wie pan, kochanieńki, my tu mamy takie kolorki na oznaczenie ważności pacjenta. I pan dostaniesz ten ostatni, najmniej ważny, znaczy niebieski.
 • J: Ale ja przechodziłem zapalenie opon mózgowych…
 • Pwr: Co nie zmienia faktu, że przysługuje Panu, kochanieńki, tylko niebieski.
 • J: Pani odda z łaski swojej ten dowód.
 • Pwr: Słucham?
 • J: Proszę mi oddać dowód.
 • Pwr: (nagle nieco skonfundowana) No ale pan rezygnuje? Z pomocy? No i co pan zrobi?
 • J: Nie będę państwu przeszkadzał i kłopotał swoim błahym problemem. Kupię sobie flaszkę wódki, wezmę żyletkę, co została ze starych czasów. Potem odkażę żyletkę, rozetnę skórę, wyciągnę resztkę kleszcza, zaleję ranę wódką, a co zostanie to wypiję.
 • Pwr: A jak pan za bardzo natnie, albo coś pokaleczy przy okazji?
 • J: To wrócę tutaj i może uzyskam, dajmy na to, czerwony kolorek. Baj!

Jak postanowiłem, tak zrobiłem. W dodatku zastosowałem nowatorską metodę, za którą powinienem trafić do podręczników medycznych – postawiłem sobie na naciętej ranie bańkę, która podciśnieniem wyciągnęła łeb zwierza na wierzch. Wódkę oczywiście wypiłem, po uprzednim odkażeniu nóżki.

Morałem owej historii niech będzie stare matematyczne przysłowie:
Umiesz liczyć? Licz na siebie. I tak wyjdzie ci lepiej, niż niejednej instytucji opłacanej z podatków i składek.

Do następnego czytania!

Komentarze

Autor: ~Jancio dodano: 2016-10-30 09:16:24Głosów: +9Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Pomimo wytężonych starań nad zastosowaniem przedwojennego języka artykuł wpisuje się w tak zwane gorlickiej jęczenie i żonglowanie ocenami, które można rozpoznać na kilometr. Ludzie są leniwi i chca zeby wszystko robic za nich i co z tego, seks jak wszystko inne w tym duchowość został skomercjalizowany i co z tego... Każdy walczy o swoje bo take są prawa natury i co z tego? Za dużo pisania i gadania a za mało działania a co do kobiet to te zawsze były jakie są i kto je zna ten wie.

Autor: ~@gorliczanin dodano: 2016-10-30 11:48:56Głosów: +15Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Czyli Kochanieńki po odkażeniu rany niewielką ilością zakupionej wódki, znaczną jej część wypił. Później napisał ten artykuł. To niestety nie jest żadna nowatorska metoda. To stara jak świat metoda "na Banię".

Autor: ~Johnny dodano: 2016-10-30 15:02:54Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Daj sobie Pan spokój z pisaniem."Szkoda czasu i atłasu".

Autor: ~Bapcia dodano: 2016-10-30 16:37:46Głosów: +9Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Temat OK ale na Dzień Zaduszny

Autor: ~Perła kontra wieprze dodano: 2016-10-30 21:49:14Głosów: +1Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Fajny artykuł, też miałam podobne doświadczenie, co prawda nie z kleszczem, ale ze szpitalem. Co do powyższych komentarzy, to kto powiedział, że w dniu 30.10 jedyne dopuszczalne tematy to Halloween i Wszystkich Świętych, w tej kolejności lub w odwrotnej? Panie Jakubie, mi się podoba to co Pan pisze, ale muszę Pana zmartwić - ten gust w Gorlicach niestety jest mniejszościowy...

Autor: ~Jancio dodano: 2016-10-31 08:46:14Głosów: +5Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

`perła kontra wieprze` czy oni w większości źli a ja w mniejszości lepsza.
I kolejne gorlickie jęczenie tym razem na komentujących. A może to świnia pośród pereł? Bo nie zawsze mniejszość ma rację. A dla Pana Kuby mam proste rozwiązanie skoro sytuacja w przychodni jest jaka jest i to nie od dziś i pani przyjmująca miała rację a pacjent dobrze o tym wiedział. Kleszcze wyciągnie byle higienistka lub kosmetyczka w zakładzie kosmetologicznym, których jest w Gorlicach na pęczki. Podejrzewam, że poradzą sobie z tym także służby stomatologiczne. Oczywiście za usługę trzeba zapłacić ale obędzie się bez własnej interwencji i narzekania. I ostatnie już spostrzeżenie. Ludzie zaradni nie mają problemów tylko wyzwania. Ludzie podejmujący wyzwania nie obwiniają innych tylko rozumieją i starają się dociec i pomóc w sytuacji. A Pan Kuba zachowuje się jakby na złość za kare nie założył czapki i chciał odmrozić sobie uszy tyle, że nie czapką a starą żyletką i nie mamie a służbie zdrowia. Ja gdybym był gorlickim szpitalem i tyle złego o sobie z ust własnych mieszkańców bym usłyszał przeniósłbym się do Grybowa.

Autor: ~ten dodano: 2016-10-31 17:56:00Głosów: +3Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Jancio mancio a wiesz co to jest borelioza ? Zapytaj lekarza lub wpisz w Google na swoim laptopciku i wyjdzie ci ze to bardzo ciężka choroba przenoszona przez kleszcze. Do 2 tyg. od zakażenia można ją wyeliminować, niestety później juz nie. Jak jesteś takim filozofem to chyba wiesz ze lepiej zapobiegać niż leczyć. U stomatologa wyciągnąć kleszcza ha ha faktycznie Janicio macio ZARADNY :)

Autor: ~Wieprz kontra sztuczne perły dodano: 2016-10-31 21:55:33Głosów: +3Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

@Jancio
Widzę człowieku, że jesteś pionierem i i wiele do życia C nie trzeba, buta glistą zawiążesz i będzie Ci z tym dobrze. Widocznie lepszego sortu jesteś. A szpital gorlicki niech faktycznie rozważy przenosiny do Grybowa, bo wiele złego się niestety w nim dzieje,a przykład z artykułu to naprawdę mały kaliber. Zobaczymy, jak Ci się zdanie o miejscowym szpitalu zmieni, jak przestaniesz być piękny, młody i zdrowy. Ha, ha, ha...

Autor: ~Jakub Diduch dodano: 2016-11-01 12:22:16Głosów: -2Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Drodzy Czytelnicy! Opisana w artykule sytuacja nie miała miejsca w gorlickim szpitalu. Nigdzie zresztą nie pada nazwa jakiejkolwiek miejscowości. Bo nie o to chodzi w artykule.

Autor: ~ala do Perła kontra wieprze  dodano: 2016-11-01 14:41:42Głosów: -6Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Podoba mi się bardzo to. co pisze Kuba, jest dowcipne i do refleksji. Niestety, odkąd prezes podzielił nas na obywateli lepszego i gorszego sortu, umieszczając wśród gorszych większość elity intelektualnej o poglądach demokratycznych, nie wiadomo teraz nawet jak wytłumaczyć . że nie chodzi w tym powiedzeniu o podział ludzi tylko o coś zupełnie innego. Pozdrawiam.

Autor: ~Magik dodano: 2016-11-01 15:53:17Głosów: +4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Jeżeli dobrze zrozumiałem to autor ma pretensje do obsługi szpitalnego oddziału ratującego życie i zdrowie o to że nie został przyjęty w pierwszej kolejności przed pacjentami z odciętymi palcami i slaniajacymi się z bólu ludźmi z wypadków. Dostał numerek, a zamiast czekać odstawił szopke, rzucił zabawki i poszedł do domu. Gratuluję fachowości obsługi przychodni, w której uprzednio odmówiono mu pomocy i wysłano do oddziału reanimującego. Niech publicysta skupi się na tym, że do SORU zgłaszają się pacjenci z katarkiem i sraczką.

Autor: ~score dodano: 2016-11-01 22:24:57Głosów: +7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Do ala
Wierze, że jesteś tylko zwykłym prowokatorem nie tyle marnym co żenującym, bo nie wierzę, żeby ktoś był tak głupi i pusty i pisał takie teksty z przekonaniem o ich prawdziwości. Żaden prezes nikogo nie podzielił z tej prostej przyczyny, że podział istniał już od stworzenia świata, a może nawet i wcześniej. Na świecie jedyną pewną rzeczą jest podział podatki i śmierć. Najprostszy podział to podział na mądrych i głupich , koryciarzy i tych oderwanych od koryta, bogatych i biednych, złodziei i uczciwych itp itd wiadomo o co chodzi nawet dla dziecka z przedszkola. Nie wiem jeszcze o jaką tu elitę intelektualna chodzi wiec jeśli można to kilka nazwisk. Dla mnie elita intelektualna jest np fizyk jądrowy który potrafi zrobić bombę atomową czy inżynier mechanik konstruktor który potrafi zaprojektować rakietę balistyczna miedzykontynentalna i tym podobni fachowcy, którzy coś wnoszą do cywilizacji, a cała reszta to dla mnie banda krzykaczy i oszołomów, których krzyk urwie się jak hejnał i nie pozostanie po nich nic jak tylko odór niesmak i obrzydzenie.

Autor: ~Amon dodano: 2016-11-09 21:57:59Głosów: -4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Ja w gorlickim szpitalu, na sorze byłem z kleszczem już trzy razy i nigdy nie było problemu. Musiałem owszem swoje odczekać, ale błyskawicznie go usuwano. Sam psu wyciągam te gadziny, przeważnie całe, ale na sobie wolę nie ryzykować. Borelioza to straszna franca i nigdy nie ma się pewności, a i metody diagnostyczne pozostawiają wiele do życzenia.

Napisz komentarz

wspierają akcję "Komentuj. Nie obrażaj"!

Internet to nie śmietnik! Pokaż, że potrafisz rozmawiać na wysokim poziomie.
Dowiedz się więcej o akcji http://www.komentujnieobrazaj.pl/

Zapoznaj się również z zasadami umieszczania komentarzy w naszym serwisie!
Autor:
Komentarz:

TV Reklamowa

 

Zapowiedzi imprez

Marzec 2017

PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 • Aktualnie brak wydarzeń
 • Aktualnie brak wydarzeń
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny