• Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny

Barbarzyństwo na cmentarzu w Libuszy

dodano: 2016-10-30,  
Dodaj na Facebook
- A A A +
DrukujDrukuj
E-mailE-mail
Barbarzyństwo na cmentarzu w LibuszyJak mówią w Internecie znajdziesz wszystko. My znaleźliśmy dzisiaj pewien tekst, który wzbudził w nas ciekawość co do przedstawianego stanu rzeczy i podobnie, jak autor bloga na którym tekst się pojawił ciekawi jesteśmy dlaczego podjętą taką decyzję. 
Poniższy tekst w całości pochodzi z bloga znajdującego się na Onet.pl. Wpis zamieszczamy w całości z zachowaniem autentycznej pisowni. Podobnie, jak autor bloga chcielibyśmy otrzymać odpowiedź na pytania zawarte w tekście. Może ktoś z naszych czytelników będzie umiał na nie odpowiedzieć, a może też doczekamy się oficjalnego stanowiska w tej sprawie ze strony sołectwa Libusza bądź władz gminy Biecz.

Cmentarz wojenny nr 101 w Libuszy znajduje się dzisiaj w znacznej odległości od zabudowań, wśród pól uprawnych. Sąsiaduje z tzw. „ruską drogą”, dawnym traktem handlowym zmierzającym niegdyś z Biecza na Ruś Halicką. Do niedawna łatwo było do niego dotrzeć dzięki wyrastającym ponad okolicę dorodnym dębom – rówieśnikom cmentarza.

Całość (dęby, droga, cmentarz) składała się na tzw. krajobraz kulturowy tworzący specyficzną strukturę, objawiającą się regionalną odrębnością. Jest to przestrzeń przyrodnicza znajdująca się w sferze oddziaływań człowieka. Niestety, po stu latach człowiek wkroczył w tę przestrzeń likwidując jeden ze składników owego krajobrazu kulturowego – dorodne dęby.

Drzewa ścięto przy milczącej akceptacji mieszkańców wsi, którzy z taką samą obojętnością przyglądają się degradacji samego cmentarza.

Jaki był powód owego barbarzyństwa, skoro dęby nie zagrażały bezpieczeństwu ludzi, a 100-letnie drzewa nawet nie były w sile wieku? Nie wiem, ale się dowiem.


Zdjęcie nr 1: cmentarz w latach 20 ubiegłego stulecia, zdjęcie nr 2: cmentarz w roku 2010, zdjęcie nr 3: cmentarz pod koniec października br.

{gallery}zdjecia/16barblibusza{/gallery}


Komentarze

Autor: ~Maciek dodano: 2016-10-30 19:54:58Głosów: +11Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Bo u nas w kraju jest zwyczajnie "ogólne" społeczne przyzwolenie na (często bezmyślną i nieuzasadnioną) wycinkę drzew. Widać to również m.in. na naszych osiedlach. Moim zdaniem karygodnym było tak radykalne wycięcie pięknych i starych drzew na naszym Gorlickim cmentarzu. Pomimo rzekomych utrudnień i pozwoleń jak widać "proceder" ten kwitnie i ma się dobrze w całym naszym regionie i nie tylko. Spróbował by KTOKOLWIEK zrobić tylko próbę takich wycięć w Austrii, w Niemczech. Tam byłoby to w taki sposób ABSOLUTNIE NIEDOZWOLONE i NIEWYKONALNE. Bo w cywilizowanych krajach szanuje się przyrodę, która rośnie w symbiozie ze społeczeństwem przez wieki i pokolenia.... .

Autor: ~kix dodano: 2016-10-30 20:10:20Głosów: +34Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Niech ktoś wytnie drzewo,, nie owocowe,, na PRYWATNEJ działce, zobaczycie czym to się skończy. Kto WŁADZY zabroni no kto.

Autor: ~vican dodano: 2016-10-30 20:38:29Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Niestety , jak dorodne drzewa w bezposrednim sasiedztwie bloków i zabudowan ludzkich zagrażają bezpieczenstwu to tego sie nie widzi i pozwala na dziki przyrost drzew które w przypadku wichury czy nawałnicy mogą byc dodatkowym czynnikiem zagrażającym . Niestety nikt nie moze ingerowac oprócz upoważnionych organów pod grozbą wysokich kar a owe organy mają to głeboko w poważaniu bo przecież ich to bezposrednio nie dotyczy. A tu taka nadgorliwosc? Moze komus na opał było potrzeba?

Autor: ~robol dodano: 2016-10-30 20:40:05Głosów: +10Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

konserwator zabytków musiał wydać zgodę inaczej ktoś teraz niezle zabuli

Autor: ~ja dodano: 2016-10-30 20:41:45Głosów: +27Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Wzrusza Was to???Naprawdę???A zająknął się ktoś z redaktorów tego portalu gdy ogołocono z drzew(chyba w celach łatania dziury budżetowej gminy Łużna)piękny cmentarz nr 123 w Łużnej?(O wycince -w pień-wszystkich drzew na cmentarzu komunalnym w Łużnej już nie wspomnę bo to pewnie temat żaden.)A poparł ktoś Pana Rysiewicza w samotnej walce o ustalenie prawdy w sprawie wycinki jesiona wyniosłego w Jeżowie?Milczenie oznacza przyzwolenie.I proszę nie znęcać się nad mieszkańcami Libuszy i ich "milczącej akceptacji "a raczej zająć się poszukiwaniem lokalnego kacyka,który na to barbarzyństwo wydał zgodę.

Autor: ~Teodor dodano: 2016-10-30 21:16:24Głosów: +5Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A co kogo interesuje dziedzictwo kulturowe, czy przyroda. Ważne to skoczyć do biedry po piwo i mięsiwo, potem walnąć się przed TV na "Pamiętnikach z wakacji" czy innej szmirze. No czasem też wyglancować swój wehikuł z Reichu. Poziom intelektualny części rodaków jest jaki jest. Im mniejsza miejscowość tym ,miej inteligencji.

Autor: ~Driver dodano: 2016-10-30 21:19:42Głosów: +15Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

mówicie o drzewach a nikt nie zwraca uwagi na krzyże i na zniszczone ogrodzenie tego cmentarza który lokalnym władzom chyba poszedł w zapomnienie i jak zawsze funduszy brak.dookoła tylko samosiejki rosną i młodzież czasem imprezuje w pobliżu.

Autor: ~swój dodano: 2016-10-30 21:36:20Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

zapewne poszły na parkiet dla jakiegoś włodarza...

Autor: ~Robi dodano: 2016-10-31 05:05:22Głosów: +10Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Dobra zmiana dosięgła i Libuszę :)

Autor: ~obserwator dodano: 2016-10-31 08:35:49Głosów: -2Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi
> W odpowiedzi informuję, iż drzewa na cmentarzu w Libuszy zostały wycięte w uzgodnieniu i na wniosek przedstawicieli Wojewody Małopolskiego czyli organu odpowiadającego za cmentarze wojenne oraz z Konserwatorem zabytków który wydał pozwolenie na wycinkę. cmentarz w Libuszy jest ujęty do wyremontowania w ramach projektu pn.
>
> “100 cmentarzy na 100 – lecie “ wniosek dotyczący tego projektu został złożony o dofinansowanie przez województwo w ramach środków MRPO 2014-2020 i czeka na rozpatrzenie i decyzje o przyznaniu środków. w związku z tym uznano że wycinka drzew która koliduje z odbudową ogrodzenia powinna być wykonana wcześniej bo jest to zabieg niezbędny do przeprowadzenia odbudowy cmentarza.
>
>

Autor: ~czytelnik dodano: 2016-10-31 08:54:16Głosów: -6Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Czy nie ma innych, ważniejszych rzeczy w regionie ?

Autor: ~Magik dodano: 2016-10-31 10:22:43Głosów: -17Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Przecież to tylko jakies tam drzewa. Rosły, wcieli, obok wyrosną nowe i co z tego?

Autor: ~xxx dodano: 2016-10-31 10:44:54Głosów: +10Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Ludzi opanował amok! Wyciąć w pień wszystko! W Libuszy zniknęły piękne stare drzewa, dzwonnica, drewniany kościół, samotnie stoi jeszcze kapliczka przy cmentarzu. W Gorlicach domy charakterystyczne dla architektury tego terenu - smutne to wszystko, bo zanika piękno tego regionu. A kto będzie popierał samotnego don Kichota, stwierdzą, że szuka dziury w całym. Obudźcie się, póki nie jest za późno, bo niedługo nie będzie czym oddychać. Jest to jednak problem całej Polski!

Autor: ~wkurzony dodano: 2016-10-31 10:48:12Głosów: +11Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A co z modrzewiami naprzeciw Gimnazjum w Łużnej gdzie wycięto ich ponad 20 szk.

Autor: ~:-) dodano: 2016-10-31 11:42:17Głosów: +5Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Proponuję skargę do ministra środowiska, na czym jak na czym ale na wycince zna się doskonale!

Autor: ~Alex dodano: 2016-10-31 14:10:44Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Po oględzinach rzeczoznawców i uzyskaniu stosownego zezwolenia zawada została usunięta

Autor: ~A-linka dodano: 2016-10-31 14:17:22Głosów: +12Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Wycinka drzew to ostatnio ogólnopolska plaga. Wszystkim przeszkadzają drzewa.Wzdłuż drogi(bo szalejący kierowcy rozbijaja się), na miejskich placach (bo przeszkadzaja w inwestycjach), na osiedlach (bo rosną pod oknami). Nikt nie zada sobie trudu i nie pomyśli, że drzewa to nasza przyroda, to zapora przed słońcem, szkodliwymi pyłami, to "zielone płuca" miast i osiedli. Są zakusy na kolejną wycinkę kilkunastu drzew na Osiedlu Magdalena, bo rzekomo "lokatorzy mają ciemno w mieszkaniach". Tylko nikt nie pomyśli, że po wycince latem będą mieli w pokojach saunę, gdyż pozbawiony cienia blok będzie nagrzewany do granic możliwości. Nikt nie pomyśli, że to właśnie dzięki drzewom mamy przyjemny chlód w mieszkaniach i świeże powietrze, że możemy otwierać okna, bez obawy, że bedziemy oddychać ulicznym pyłem. Drzewa to nasze zdrowie. Dbajmy o nie, a będziemy zdrowi.

Autor: ~morganghost dodano: 2016-10-31 18:05:55Głosów: -16Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

do ~A-linka:

Większych bredni to chyba świat nie czytał. Jakim cudem blok ma Ci się nagrzać do granic możliwości? Jakoś nie słyszałem nigdy narzekań ludzi mieszkających wyżej niż korony drzew, że blok im się topi od gorąca. Pełno jest bloków w tym mieście, które w 80% są cały czas oświetlane i jakoś nie słychać skarg mieszkańców że mają saunę w domu. Proponuję poczytać trochę o termodynamice gazów.

Autor: ~Maciej do morganghost dodano: 2016-10-31 21:19:44Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Niestety nie trzeba czytać po "termodynamice gazów" jak napisałeś. Być może ci ludzie o których piszesz nigdy nie doświadczyli cienia i izolacji jaki dają korony drzew. Miałem drzewa w blisko okien w pracy które dawały przyjemny cień podczas upałów, po ich bezmyślnym wycięciu w godzinach operowania słońca różnica była KOLOSALNA i w pokoju niemal nie dało się przebywać. Podobnie w bloku gdzie mieszkam, mieliśmy wierzby osłaniające nas przed słońcem i pyłem z pobliskiej ulicy, po ich wycięciu efekt jest ten sam. Podczas godzin kiedy na tą stronę budynku świeci słońce jest znacznie bardziej gorąco. Nie trzeba tu nic czytać, efekt braku "parasola przeciw słonecznego" jaki dawały drzewa był potężny. Teraz jest duuużo gorzej. Nie ma o czym mówić bo to fakt... .

Autor: ~Lucky dodano: 2016-11-01 13:20:21Głosów: +12Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A co ze ,,starym" cmentarzem w Gorlicach ? Tyle zdrowych drzew zniknęło i nikt nie zauważył ? Przecież mieliśmy jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce, a teraz mamy tylko kamienny plac jak nasz rynek ...

Autor: ~Marcin Janik dodano: 2016-11-01 19:35:52Głosów: 0Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Panie Jarosławie - dobrze byłoby kiedyś obszerniej wyjaśnić społeczności gorlickiej sprawy związane z wycinką drzew - także tych, o których mowa w artykule i powyższej dyskusji. Ludzie mają wiele racji, ale warto też poznać fakty i argumenty merytoryczne oraz rzeczywiste przyczyny niektórych decyzji zanim coś się napisze. Jestem do dyspozycji. Pozdrawiam.

Autor: ~felix dodano: 2016-11-02 08:58:03Głosów: +4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Lucky czy drzewo przynosi dochód Parafii nie no to dlaczego wpadasz w zdziwienie? Miejsce grzebalne kosztuje a to są pieniądze Bazylika mniejsza inwestuje ile kasy tylko na ogrodzenie, na skarpę i dom katechetyczny wydali, nadbudowa plebani i część szkoly oni mnożą się przez pączkowanie.Grzebiesz i 25 lat nie płacisz przedłużenia, wpada inkwizycja i szczątki wydobywa i nowego chowa a dzwon brzmi Dużżzo dał Dużzoo dał bo na komunalnym tylko sygnaturka mało dał mało dał mało dał.

Autor: ~mała dodano: 2016-11-02 17:50:51Głosów: +7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Drzewa zniknęły też na cmentarzu nr 118 w Staszkówce , teraz miejsce straciło swój dawny urok.

Autor: ~sokół dodano: 2016-11-02 17:58:48Głosów: +7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

a może ktoś wypowie się na temat rownie starego i zabytkowego dęby z kapliczka na granicy sokoła i kobylanki który zniknał kilka lat temu, a na dodatek znajdował się na poczatku lasu więc nie mam pojęcia komu przeszkadzał

Autor: ~Marcin dodano: 2016-11-02 18:59:46Głosów: +3Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Mógłby ktoś podać lokalizację tego cmentarza ? Bardzo proszę.

Autor: ~obiektywny dodano: 2016-11-03 08:52:19Głosów: +4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Wycinka drzew / lasu / na cmentarzu ..Pustki " w Łużnej to skandal . Nie było tam zabytkowych pomników. Cmentarz praktycznie urządzony od nowa. Natomiast jeżeli chodzi o usuwanie starych zbutwiałych drzew na cmentarzach parafialnych to ze względu na zagrożenie dla zabytkowych pomników , powinny być usunięte , podobnie jak chore drzewa przy drogach , zagrażające bezpieczeństwu , jak również życiu podróżnych .

Autor: ~Mors dodano: 2016-11-03 12:55:30Głosów: +7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Jest już kontynuacja wpisu na pierwotnym blogu.
Wycinka tych drzew to skandal, zwłaszcza że były zdrowe. Pozostawiono jak zwykle pień z korzeniami.
W momencie budowy cmentarza w zamierzeniu architekta dęby miały być jego elementem. Drzewa stanowiły taki sam pomnik pamięci jak nagrobki.

Autor: ~miśka dodano: 2016-11-08 10:52:13Głosów: -4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Czemu barbarzyństwo i skandal? Za chwilę byłaby to tylko kępa drzew. Nagrobki i krzyże byłyby powykręcane i wybambuszone przez rozrastające się korzenie i grubnące pnie. Zrobili porządek na cmentarzu i tyle. Ewentualnie mogliby zostawić drzewa z tablicą informacyjną, że w korzeniach tych drzew znajdują się mogiły poległych. Tylko ze tablicę za parę lat by ktoś zapierniczył, i za chwilę nikt by nie pamiętał o cmentarzu, a drzewa i tak by zostały ścięte, no bo co miałyby tak sobie rosnąć....

Autor: ~zenek dodano: 2016-11-14 08:11:55Głosów: +2Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

SKANDAL. Mirosław już się gubi w rządzeniu Gminą. Słońce Gminy Biecz chwali się swoją troską o zabytki a tutaj przykład totalnej ignorancji. Jak można wyciąć 100 letniego dęba argumentując to remontem ogrodzenia. Abby było ciekawiej to przy szkole w Libuszy posadzili przy udziale burmistrza dąb upamiętniający żołnierza.

Napisz komentarz

wspierają akcję "Komentuj. Nie obrażaj"!

Internet to nie śmietnik! Pokaż, że potrafisz rozmawiać na wysokim poziomie.
Dowiedz się więcej o akcji http://www.komentujnieobrazaj.pl/

Zapoznaj się również z zasadami umieszczania komentarzy w naszym serwisie!
Autor:
Komentarz:

TV Reklamowa

 

Zapowiedzi imprez

Luty 2017

PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728
  • Aktualnie brak wydarzeń
  • Aktualnie brak wydarzeń
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny