• Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Szanowni Państwo! W związku z rozpoczęciem prac konserwacyjnych w naszym portalu uprzejmie prosimy o nie dodawanie do odwołania komentarzy, wpisów na blogu oraz do kalendarza wydarzeń. Aktualizacja bieżących wiadomości na stronie nastąpi po zakończeniu prac konserwacyjnych. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia! 

Uwagi do podsumowania

dodano: 2015-12-15,  
Dodaj na Facebook
- A A A +
DrukujDrukuj
E-mailE-mail
Uwagi do podsumowaniaW ubiegłym tygodniu pojawił się na stronie Urzędu Miasta materiał filmowy podsumowujący i promujący pierwszy rok pracy Burmistrza Kukli. Po obejrzeniu go nasunęło się kilka wątpliwości i pytań.
Po pierwsze, budżet na 2015 rok wraz z inwestycjami i środkami na ich sfinansowanie został praktycznie w całości przygotowany przez Burmistrza Kochana jeszcze w poprzedniej kadencji. To zupełnie naturalne, że w przypadku zmiany nowy burmistrz wykonuje budżet poprzednika. Podobnie było w 2011 roku. Wtedy był to budżet Sterkowicza i Kochana. Teraz mieliśmy budżet Kochana i Kukli. Na tym tle mocno razi ton wypowiedzi obecnego Burmistrza. Burmistrz Kukla chwali się tym, na co nie miał wpływu, tym co otrzymał „w spadku” po poprzedniku. Wymienia m.in. remont ulicy Kołłątaja, na który już w listopadzie ubiegłego roku zapewnione było dofinansowanie w ramach „schetynówek”. Wymienia „pomijane dotychczas boczne uliczki”, które zostały wprowadzone do budżetu przez tych, którzy mieli je pomijać.

W swoim wystąpieniu Burmistrz odnosi się również do planów na przyszły rok. Wśród priorytetów wymienia zdobycie możliwie jak największych środków z funduszy unijnych. Po to, by je pozyskać, niezbędne jest przeznaczenie pieniędzy z własnego budżetu na tak zwany wkład własny. W projekcie budżetu miasta na 2016 rok nie ma jednak na ten cel ani jednej złotówki.

Na marginesie, warto przypomnieć, że są również inne źródła pozyskiwania pieniędzy na zadania miejskie. W poprzedniej kadencji pochodziły one m.in.: z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ze „schetynówek”, Samorządu Województwa, Ministerstwa Sportu. W świetle tego bardzo skromnie wygląda tegoroczny „uzysk” Miasta ze źródeł zewnętrznych (chyba, że za sukces uznamy pozyskanie 8 tys. zł. na remont kapliczki przy ulicy Krętej). Dopełnieniem pewnej mizerii jest porażka na etapie oceny formalnej wniosku na „schetynówkę” – modernizację odcinków ulic Konopnickiej i Korczaka.

Komentując wystąpienie Burmistrza warto też podkreślić to, czego w nim nie było. Nie znalazła się mianowicie żadna wzmianka o realizacji planów i obietnic wyborczych sprzed roku. Stąd bez odpowiedzi pozostają pytania: w jaki sposób Burmistrz powstrzymuje nasilającą się falę emigracji z Gorlic i jak zachęca do powrotu tych, którzy wyjechali? Co z interaktywnym muzeum Bitwy pod Gorlicami, inkubatorem przedsiębiorczości, specjalną strefą aktywności turystycznej, wykorzystaniem źródeł geotermalnych?

Na początku swojego wystąpienia Burmistrz Kukla powiedział o pozytywnych zmianach, do jakich doszło w kończącym się roku. Poszukajmy tych pozytywów także w twardych danych liczbowych, porównując projekty budżetów
  • na 2015 (z listopada 2014 roku - kadencja burmistrza Witolda Kochana): LINK:  
  • na 2016 rok (z listopada 2015 roku - kadencja burmistrza Witolda Kochana): LINK
Pamiętajmy przy tym, że zadłużenie miasta na koniec 2014 roku wynosiło ok. 29 mln. zł.

Zadłużenie Miasta: 33,4 mln zł. (projekt Witolda Kochana na 2015 rok) i 38 mln. zł. (projekt Rafała Kukli na 2016 rok)

Kwota na inwestycje: 19,6 mln zł.  (projekt na 2015 rok) i 13,7 mln zł. – tutaj uwzględniono „schetynówkę”, która odpadła na etapie oceny formalnej w konkursie rozpisanym przez Wojewodę; prawdopodobnie będzie więc to kwota ok. 9 mln. (projekt na 2016 r.).

Wydatki na wynagrodzenia w Urzędzie Miasta: 5,15 mln zł (projekt Witolda Kochana na 2015 rok) i 5,47 mln. zł (projekt Rafała Kukli na 2016 rok)

{youtube}NWPxhHF06Zo{/youtube}

Komentarze

Autor: ~Maro dodano: 2015-12-15 14:58:05Głosów: +58Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Ale za to Sylwestra gorliczanom zorganizuje "by żyło się lepiej!!!"

Autor: ~Parnassus dodano: 2015-12-15 16:29:15Głosów: +59Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

No cóż. Zaskoczony nie jestem w najmniejszym calu! Kukla reprezentuje SLD, czyli ugrupowanie socjalne i w ten sposób sprawuje swoje rządy w mieście. Łatwo wydaje się lekką ręką nie swoje pieniądze! Wszyscy mówią, "ale fajny burmistrz Sylwestra zrobił i inne imprezy robi" Kochani, ale on je robi ZA WASZE PIENIĄDZE, z których mógłby równie dobrze zrobić chodnik w jakiejś części miasta, gdzie ludzie brodzą po kostki w błocie, z tych pieniędzy mógłby zrobić oświetlenie, a tego w wielu częściach miasta brak! Mógłby skanalizować te ulice, które jeszcze skanalizowane nie są! Podobnych przykładów można mnożyć. Kultura i rozrywka są ważne, ale nie mogą być priorytetem w działaniu!!!

Nikt teraz już nie może powiedzieć, że ktoś się złośliwie burmistrza czepia skoro mamy czarno na białym konkretne cyfry, a te nie kłamią! Miasto zadłuży się bardziej niż za poprzednika o 5 milionów złotych! Koszty funkcjonowania Urzędu Miejskiego wzrastają o ponad 300 tysięcy - a idę o zakład, że szeregowi pracownicy ratusza grosza podwyżki nie zobaczą!!!

Kiedy przyjrzeć się temu filmikowi mając jednocześnie podstawową wiedzę o realiach i tego co się w Gorlicach dzieje, to co można powiedzieć? Ano to, że Kukla przypisuje sobie w głównej mierze zakończenie realizacji zadań zaplanowanych, przygotowanych i wdrożonych przez poprzedniego burmistrza i poprzednią Radę Miasta! I to też jest niezaprzeczalny fakt!!!

Ów filmik faktycznie bardzo dobrze obrazuje 365 dni burmistrza Kukli, który mówiąc najkrócej jedzie na lansie! A właśnie, właśnie apropos jazdy .. czy Szanowna Redakcja może sprawdzić ile w ostatnim roku wyjeździł Kukla? bo jak ćwierkają wróbelki jest to dość pokaźna kwota, a jak widzimy nie idą za nią żadne efekty.

Reasumując to jeśli tak mają wyglądać kolejne lata jak ten miniony rok to biada nam gorliczanie! I chyba najbardziej zasadnym było referendum o skrócenie kadencji burmistrza Kukli z uwagi na dobro miasta i jego mieszkańców.

Autor: ~Gorliczanin~~ dodano: 2015-12-15 16:59:40Głosów: +48Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Nie ma jak sobie przypisywac sukcesy poprzednika....
Bede rozsadnie gospodarował funduszami miasta- to skad taka różnica w wydatkach na wynagrodzenia dla UM???
Panie Kukla i Panie Bałajewicz nic nie reprezentujecie dobreego....

Autor: ~krzysiek dodano: 2015-12-15 17:33:51Głosów: +33Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

To o jakich oszczędnościach w wyniku ostatnich zmian organizacyjnych jest mowa w gazecie gorlickiej, bo jak widać na wydatki na wynagrodzenia w 2016 roku urząd wyda ponad 300 tys. zł. więcej niż w roku 2015?? Co można by zrobić za 300 tys. ha

Autor: ~Wincenty Polańczyk dodano: 2015-12-15 17:53:39Głosów: +38Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Smutne jest również to, że na miejskim odcinku nowo powstającej obwodnicy ktoś z Urzędników zapomniał zaplanować w kwietniowym przetargu chodnik, na prawie całej części powiatowej jest chodnik na miejskiej brak. Wykopana fosa ma 1,5 metra głębokości więc jest bardzo niebezpiecznie zwłaszcza dla dzieci. Przypomnę że ta inwestycja będzie pewnie docelowo kosztować ze 40 mln zł, więc brak chodnika przy ruchliwej drodze to jakieś kompletne nieporozumienie i wtopa. Po objęciu rządów przez nowego burmistrza miało się wszystko zmienić, jak widać realizacja inwestycji kuleje albo jest jeszcze gorzej. Co do filmiku można by przywołać stare powiedzenie: PYCHA KROCZY PRZED UPADKIEM !

Autor: ~royal air force dodano: 2015-12-15 18:13:38Głosów: -4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

niestety, czy to za pana Kukli czy pana Kochana, czy innego pana/pani ( obojętnie z jakiej strony/partii) prócz remontów dofinansowywanych z Unii, cudów się nie spodziewajmy. Takie położenie miasta i tak historia wpłynęła że jesteśmy małym miasteczkiem bez większych perspektyw...realistycznie patrząc ten stan się utrzyma a wydaję mi się że tylko będzie się zwiększał...niestety, nie każdy może być piękny, zdrowy i bogaty. Pozdrawiam

Autor: ~zyga dodano: 2015-12-15 18:17:49Głosów: +36Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Prawdziwa rewelacja. Pieniądzy na inwestycje ubywa ale za to rośnie dług. Brawo Burmistrz i jego
wyborcy!
Obiecuje unijne projekty bez grosz wkładu własnego w budżecie. Aż strach patrzeć do Wieloletniego
Planu Finansowego. Jak będzie wyglądało zadłużenie miasta i ile przeznaczył na inwestycje w kolejnych latach?
Jak tak dalej pójdzie to w kolejnych budżetach nie wystarczy nawet na małe projekty w każdej dzielnicy miasta.
Jeszcze jedno pytanie. Ile jest jeszcze miejsc grzebalnych na gorlickim cmentarzu? Czy Burmistrz
dogadał się już z okolicznymi wójtami w sprawie miejsca na pochówek dla mieszkańców miasta?
Dlaczego w projekcie budżetu nie ma ani grosza na prace związane z cmentarzem?
To dopiero pierwszy autorski budżet burmistrza, ale wygląda na to, że zostawi po sobie "spaloną ziemię".
Poza tym można odnieść wrażenie, że im rzadziej bywa w Urzędzia ( a mówią, że dość rzadko )
tym częściej widać go w sieci. Ot wirtualny burmistrz.

Autor: ~gorliczanin dodano: 2015-12-15 18:42:37Głosów: -26Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Komentarz poniżej poziomu.
Kliknij, aby zobaczyć.

Autor: ~klasyk dodano: 2015-12-15 19:10:45Głosów: +33Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

W tym miejscu nasuwa się tylko jeden cytat -miałeś chamie złoty róg,został ci się jeno sznur.Jeszcze zapłaczemy za poprzednim burmistrzem.Zresztą tak jak po zmianie władzy w kraju.Ale płacz to nic,problem będzie wtedy,gdy będziemy musieli zapłacić.

Autor: ~Ola  dodano: 2015-12-15 19:19:16Głosów: +19Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Chyba gorliczaninie nie czytasz ze zrozumieniem. Gazeta Gorlicka została przez kogos porównana do dawnej Trybuny Ludu piszacej o pierwszych sekretarzach w samych superlatywach i też się wobec aktualnego burmistrza tak się zachowuje a Gorlice24 utrzymywały sie zawsze ze srodkow własnych i piszą tutaj ludzie myślący, na pewno na pewnym poziomie i obserwujący rzeczywistość małomiasteczkową przez pryzmat zdrowego rozsądku a nie lizidupstwa.

Autor: ~słup dodano: 2015-12-15 19:31:10Głosów: +31Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Prezydent Słupska jeździ rowerem, a zamiast olbrzymiej choinki na rynku wyremontował ubogiej, dotkniętej przez los kobiecie mieszkanie...

Ta krowa co dużo ryczy mało...

Autor: ~~~~~ja dodano: 2015-12-15 20:50:44Głosów: +28Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

To logika taka jak na święta wziąć kredyt w parabanku czyli nasze polskie "zastaw się a postaw się" tak samo widać Sylwester na rynku być musi... bo goście (czyli mieszkańcy) nie będą obgadywać tylko pochwalą i wybiorą na drugą kadencję.

Autor: ~nie cierpię pozerów! dodano: 2015-12-15 23:06:50Głosów: +42Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Parnassus wspomniał o referendum w sprawie odwołania burmistrza JESTEM ZA!!!!! a jak pokazuje przykład małopolskiego Chrzanowa jest to możliwe i wykonalne Tylko obawiam się, że Rada Miasta, która też uległaby rozwiązaniu po takim referendum będzie się bała bo to przecież co miesiąc kilkaset złotych diety za free, a wybrać kolejny raz już mogą nie chcieć. Niemniej jednak, jako były wyborca Kukli, a obecnie mocno rozczarowany nim gorliczanin oczekuję takiego właśnie rozwiązania i to jak najszybciej!

P.S Sylwestry na Rynku były też za kadencji innych burmistrzów więc Kukla tutaj dynamitu nie wymyślił. Zrobił lepszą oprawę? Może, ale bez wątpienia wydał na to więcej z miejskiej biednej kasy.

Autor: Krzysztof Kowalow dodano: 2015-12-16 08:23:49Głosów: +19Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Szanowni Państwo! Prawda chyba kogoś bardzo boli i widać mocno się jej boi! Oto minionej nocy jedna i ta sama osoba zadała sobie wiele trudu chcąc zmienić wygląd odbioru Państwa komentarzy - napracowała się solidnie przy tym by wszystkie krytyczne wobec burmistrza komentarze zostały mocno zminusowane. Nasz informatyk rano usunął wszystkie "minusy" pochodzące z tego samego źródła i przywrócił stan faktyczny opinii. Niniejsze zdarzenie (kolejne już raz gdy chodzi o artykuły związane z osobą obecnego burmistrza) jasno pokazuje, jak próbuje się wpływać i manipulować opinią publiczną. Jeśli tak wygląda sprawowanie władzy w mieście to coraz bardziej rozumiemy przesłania płynące z powyższych komentarzy.

Autor: ~getup dodano: 2015-12-16 10:04:42Głosów: -4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Widać że tu się słabo znamy na ekonomii i matematyce. Wyraznie widać że zadłużenie z roku na rok rośnie o te symboliczne 5mln zlotych w 2014 29mln 2015 33,4 mln 2016 38mln 2017 43.5mln 2018 50mln itd. Każdy żąda chodniczkow latarni obwodnic ale nie zastanawia się skąd wziąć na to pieniądze gdy miasto stoi zachodnimi galeriami handlowymi i biedronkami . Gorlice się wyludniaja zaklady sklepy rodzime są zamykane więc i jest coraz mniej kasy na spłatę zadluzenia. Jak ktoś przejmuje po poprzedniku 34mln dlugu a wszyscy wymagają żeby coś robił to nie ma cudu i dług musi wzrosnąć bo z pustego nawet i Salomon nie naleje. Mozecie minisowac ale faktow nikt nie podwazy bo tak dzieje się w całej Polsce więc nic nowego nie piszę.

Autor: ~cytat dodano: 2015-12-16 11:00:57Głosów: +6Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Cytuję ,,KOMUNIŚCI I ZŁODZIEJE " konie cytatu.

Autor: ~do getup dodano: 2015-12-16 11:17:44Głosów: +26Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Po poprzedniku zostało przejęte 29 mln zł zadłużenia na koniec 2014 roku, natomiast dodatkowe 9 mln zadłużenia zostało zaciągnięte w 2015 roku, kiedy to urzędował aktualny Burmistrz. Nikt nie bronił Panu Kukli pozyskać więcej pieniędzy np. na budowę obwodnicy, wtedy zadłużenie było by mniejsze. Pisanie o 50 mln. w 2018 roku równa się bankructwo miasta, a robienie chodniczków i latarni z kredytów jest chyba mało racjonalne.

Autor: ~Parnassus dodano: 2015-12-16 15:30:03Głosów: +19Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

A nasz burymiś znów się lansuje tym razem na facebooku na fanpage Urzędu Miasta pozując na tle rysunku z Łukasiewiczem. Panie burmistrzu MNIEJ ZDJĘĆ więcej realnej pracy z wymierną korzyścią i pożytkiem dla miasta i jego mieszkańców!!!

Referendum, referendum, referendum i tak po stukroć!

Autor: ~sough dodano: 2015-12-16 16:02:11Głosów: 0Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Parnassus ostatnie wasze referendum kosztowało 100mln zł i było kompletną klapą. Więc jak chcesz referendum to rzuć ze swojej kieszeni pareset tysiecy złotych później zasponsoruj kolejne wybory to ci się odniechce głupot. Widać że masz chrapkę na fotel burmistrza ale oprócz krytyki nie przedstawiles żadnego planu. Jesteś kolejnym krzykaczem na uslugach jakiegoś tam wiekszego ukladu.

Autor: ~psylo dodano: 2015-12-16 19:12:52Głosów: -7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

@słup: ale prezydent Słupska jest "inny", to co się dziwisz?

Autor: ~beaks dodano: 2015-12-17 07:31:13Głosów: -8Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Słupsk jest zasłużony na 275 mln zł czyli to jest 7 razy więcej niż Gorlice a mieszkańców ma tylko 3 razy wiecej niż Gorlice. Dodatkowo ma zwrócić 24 mln zł firmie która zbudowała akłapark. Oni to potrafią brać pożyczki i korzystać z "dofinansowania" unijnego.

Autor: ~trochę faktów dodano: 2015-12-17 09:44:18Głosów: +15Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Słupsk został zadłużony przez poprzedniego prezydenta nie przez Biedronia, który walczy teraz z tym gównem, które zastał. Właśnie wcześniej w Słupsku też prowadzono taką huraoptymistyczną politykę finansową opartą na zadłużaniu i zwiększaniu kosztów. Żeby tylko Gorlice nie musiały za 3 lata szukać też gdzieś takiego Biedronia, który będzie sprzątał po obecnym burmistrzu.

Autor: ~ROCH dodano: 2015-12-17 10:38:39Głosów: -7Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Zadłużenie nie jest duże. Tyle było płaczu o Biecz a to tylko zwykła propaganda. Jest dużo więcej bardziej zadłużonych miast w Małopolsce procentowo do budżetu oczywiście. W kraju to nawet nie ma sensu porównywać. Jeżeli są inwestycje to zawsze przynoszą korzyści mieszkańcom i o tym należy pamiętać. A wszystkich co mają piękne plany dot naszego miasta proszę ich przedstawiać bo najłatwiej jest oczywiście wszystko krytykować.

Autor: ~xyz dodano: 2015-12-17 13:55:06Głosów: -4Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Tylko ciągle krytykujecie i krytykujecie! A zobaczcie, czy inni rządzą inaczej? To jest taki sposób rządzenia w Polsce! I to niezależnie od partyjnej przynależności! I to należy zmienić, bo troski o kraj to nie ma żadnej! Wyciąć w pień drzewa, a teraz płaczą, jak w Krakowie, że smog. Porobić aquaparki, sralnie i zjeżdżalnie, a mnie na to nie stać! Takie rzeczy to się buduje, jak się ma nadmiar kasy. Cieszy rozwój! Czego rozwój? Na pewnego nie logicznego myślenia i dbałości o gospodarkę. Dlatego patrzę na burmistrza łagodniej, choć z rozczarowaniem.

Autor: ~jony. dodano: 2015-12-17 13:57:11Głosów: +14Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

w referendum najlepiej odwołać całą radę wraz z burmistrzem,lepiej
wydać na referendum jak za 3 lata ogłosić upadłość miasta Gorlice.
Nowa RM nic nie wnosi zadowoleni że biorą diety głosują budżet na 2016 i tyle
w tym temacie.

Autor: ~antoni dodano: 2015-12-17 22:23:32Głosów: +5Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Do Roch: czytaj ze zrozumieniem! Przecież w tekście jest mowa nie tylko o rosnącym zadłużeniu. ale i o drastycznym spadku wydatków na inwestycje. Na tym polega cała bryndza.

Napisz komentarz

wspierają akcję "Komentuj. Nie obrażaj"!

Internet to nie śmietnik! Pokaż, że potrafisz rozmawiać na wysokim poziomie.
Dowiedz się więcej o akcji http://www.komentujnieobrazaj.pl/

Zapoznaj się również z zasadami umieszczania komentarzy w naszym serwisie!
Autor:
Komentarz:

TV Reklamowa

 

Zapowiedzi imprez

Marzec 2017

PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  • Aktualnie brak wydarzeń
  • Aktualnie brak wydarzeń
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny