• Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
  • Szanowni Państwo! W związku z rozpoczęciem prac konserwacyjnych w naszym portalu uprzejmie prosimy o nie dodawanie do odwołania komentarzy, wpisów na blogu oraz do kalendarza wydarzeń. Aktualizacja bieżących wiadomości na stronie nastąpi po zakończeniu prac konserwacyjnych. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia! 

XXIII NADZWYCZAJNA sesja Rady Miasta Gorlice

dodano: 2016-08-01,  
Dodaj na Facebook
Czwartkowe popołudnie w gorlickim Ratuszu upłynęło pod znakiem XXIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Gorlice w całości poświęconej tematowi budowy zachodniego obejścia miasta. Miało być ostro, a było, co najmniej dziwnie! Nie było zapowiadanej kilkuset osobowej grupy zwolenników budowy, a zgromadzeni (ku własnemu zaskoczeniu) dowiedzieli się, że burmistrz to „organ” i to z ust jego samego, a miasto Gorlice nie ma herbu! 

Nieskromnie się chwaląc możemy stwierdzić, że wczorajsza sesja była pokłosiem tego, co w ostatnich dniach działo się na naszych łamach, gdzie to publikowaliśmy kilka listów otwartych do burmistrza Gorlic od mieszkańców oraz części radnych Rady Miasta. Listy otwarte publikowane na naszych łamach wymuszone zostały przez unikanie dialogu przez Rafała Kuklę zarówno z mieszkańcami, jak i znaczną częścią radnych, a sygnatariusze owych listów rzeczowo to wczoraj uzasadnili, podpierając konkretnymi argumentami i dowodami. Ale po kolei.

Niezorientowanych w temacie odsyłamy do zapoznania się z poszczególnymi listami otwartymi:

Niespodziewanie na facebooku pojawił się fanpage, który wzywał do poparcia budowy zachodniego obejścia Gorlic. Warto dodać, że ów fanpage od początku wrogo nastawiony do mieszkańców walczących o swoje domy, a także szkalujący radnych, którzy wystosowali list otwarty. Jak się okazało w czasie wirtualnych dyskusji i w czasie wczorajszej sesji za powstaniem i istnieniem tego fanpage stoją bracia Bogusław i Mariusz Cebula. Jest to o tyle ciekawe, że obaj Panowie mieszkają w znacznej odległości od planowanego obejścia i jego istnienie nie wpłynie negatywnie choćby na wartość finansową ich posesji, ale też w żaden sposób nie ułatwi im komunikacji.

Obserwując ów fanpage ciężko było nie odnieść wrażenia, że Panowie są inspirowani przez kogoś, kto bardzo dobrze orientuje się w pracy Urzędu Miejskiego. Np. zapowiedź Nadzwyczajnej Sesji RM pojawiła się u nich o kilka godzin wcześniej niż na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego i o kilka godzin wcześniej niż dowiedzieli się o niej radni (sic!)

Wymienieni powyżej Panowie tak bardzo zaangażowali się w lobbowanie za budową zachodniego obejścia, że zaangażowali się w zbieranie podpisów mieszkańców, którzy rzekomo są „za”. Korzystając ze swojego fanpage gorąco namawiali do udziału w czwartkowej sesji, a ich znakiem rozpoznawczym miały być odblaskowe kamizelki. Na kilkanaście godzin przed sesją zapowiadano, że weźmie w niej udział około 200 osób w kamizelkach. Tym czasem, jak się okazało z wielkiej chmury nadszedł mały deszcz i na sali obrad bracia wespół ze swoim małżonkami i kilkoma znajomi stanowili niemal niewidoczne pomimo odblasków tło wśród wszystkich osób uczestniczących w sesji. Ich determinacja była równie słaba, co frekwencja zwolenników i „odblaskowcy” stopniowo wykruszali się z każdą kolejną minutą sesji. Bracia Cebula tak bardzo zdeterminowali się w swych działaniach, że swoich hasłem „TAK dla zachodniej obwodnicy” okleili swój samochód dostawczy. I tutaj rodzi się pytanie, kto i na jakiej podstawie zezwolił im na parkowanie tego pojazdu na służbowym parkingu pod Ratuszem? (patrz foto nr 1). Co na takie wykroczenie Straż Miejska, której to monitoring musiał utrwalić to wykroczenie?

Sama sesja rozpoczęła się punktualnie o 16.00 i zgodnie z porządkiem obrad głos zabrali wszyscy chętni według listy zgłoszeń. Radny Michał Diduch wypunktował wszystkie grzechy Rafała Kukli, które popełnił w przedmiotowej sprawie, a głównym z nich jest brak spotkań i rozmów z mieszkańcami, ale także radnymi. Bardzo podobny w swojej wypowiedzi był radny Ryszard Ludwin, który przywołał tutaj, jako przykład burmistrzów Sterkowicza i Kochana, którzy zawsze uczestniczył w pracach Komisji branżowych, zaś burmistrz Kukla jak na razie swoją osobą zaszczycił Komisję Budownictwa jeden raz.
Po tym zarzucie o głos poprosił Rafał Kukla, który oświadczył, że … tutaj posłużymy się dokładnym cytatem: „…burmistrz to organ….” i w jego imieniu równie dobrze na Komisji reprezentować go może jego zastępca, sekretarz bądź dowolny kierownik wydziału. Fakt to prawda! Tyle, że jego poprzednicy też mieli taką możliwość, jednak w pracach Komisji uczestniczyli osobiście.

Kolejnym punktem obrad miał być głos od mieszkańców Gorlic zarówno tych protestujących, jak i tych w „odblaskach” . Tu ku zaskoczeniu wszystkich prawa zabrania głosu przed mieszkańcami stanowczo domagał się burmistrz, któremu wtórował jego zastępca. Po kilkunastominutowej dość ostrej wymianie zdań burmistrz postawił na swoim. Wszak Regulamin Rady Miasta przewiduje taką właśnie okoliczność, ale przecież istnieje jeszcze coś takiego, jak dobre zwyczaje i wychowanie i oznaką tego jest prawo głosu przysługujące gościom, a w tym wypadku mieszkańcom miasta. Duet Kukla/Bałajewicz pomimo dobrego zwyczaju jednak zabrali głos przed gości, co oburzyło zgromadzonych na sali.

Po uzyskaniu głosu, co ciekawe prym przejął zastępca Rafała Kukli, którzy przedstawił wszystkim uczestnikom sesji specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, którą wprawił i radnych i mieszkańców w spore zaskoczenie. Okazało się, bowiem, że ani jedni ani drudzy kompletnie nie mieli wiedzy o istnieniu prezentowanych dokumentów, map, analiz itp.

Wszystko wskazuje na to, że ten umyślnie przygotowany wybieg miał wytrącić z równowagi tych, którzy czekali na prawo głosu. Niestety sprytny zabieg nie zdał się na wiele i do głosu dopuszczono mieszkańców.

Wysłuchując poszczególnych osób „organ”, czyli burmistrz miał coraz mniej tęgą minę, a z każdym kolejnym słowem obnażającym, jego dość obojętne, a chwilami (jak twierdziło kilka osób) aroganckie podejście do tematu twarz mu raz bladła raz płonęła rumieńcem zawstydzenia, szczególnie wtedy, gdy historię swoich kontaktów z gospodarzem miasta przedstawiła Wioletta Cyran, której dopiero powstający dom ma zostać wyburzony, choć tyle, co wydano jej pozwolenie budowlane!

Po stronie „odblasków” o głos poprosiły zaledwie dwie osoby: Krzysztof Hollender, który mówił o wszystkim (np. o wyburzeniu dawnej siedziby Straży Pożarnej), ale najmniej o zachodnim obejściu oraz Mariusz Cebula, który w swym jakże płomiennym wystąpieniu przedstawił dość irracjonalne argumenty, jak choćby ten związany z pomiarem czasu przejazdu mającym powstać obejściem. Jak tego dokonał, kiedy ¾ tej drogi nie istnieje, a na istniejących odcinkach ruch jest niemal zerowy nie zdradził.

Kolejnymi zabierającymi głos byli radni. Mariola Migdar odniosła się do plakatu szkalującego grupę 11 radnych, który została opublikowany na fanpage braci Cebula. Przywołując tutaj zapis Statutu miasta o konieczności otrzymania od „organu”, czyli burmistrza zgody do wykorzystywania herbu miasta. I tutaj doszło do rzeczy niebywałej! W słowo Marioli Migdar wszedł zastępca burmistrza Łukasz Bałajewicz, który obwieścił, że nie trzeba takiej zgody, bo …. Miasto Gorlice nie ma prawnie ustanowionego herbu (sic!) – temu tematowi poświęcimy osobny artykuł, gdyż sprawa wbrew pozorom nie jest błaha!

O głos w dyskusji poprosił radny Czesław Gębarowski, który oświadczył, że za kilka minut w Parku Miejskim rozpoczyna się impreza dedykowana uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w związku, z czym sesję należy przerwać i bezzwłocznie udać się do Parku! No cóż, oczywiście dzieci i młodzież z innych krajów, które w związku z ŚDM stacjonują w naszym regionie nie marzyły o niczym innym niż spotkanie z radnymi i burmistrzem, bez wątpienia impreza ta bez tego spotkania nie mogłaby być pełna. To nic, że na sali obrad siedziało kilkadziesiąt osób zaniepokojonych tym, co będzie z ich domami. Szkoda, że radny nie zreflektował się i nie pomyślał, że dzieci wyjadą, a problem i rozczarowani mieszkańcy, którzy poczuli się zignorowani zostaną.

Sesja ma zostać dokończona w najbliższym czasie. Do sprawy powrócimy.

A na zakończenie pewna ciekawostka! Otóż dotychczas wszystkie sesje Rady Miasta były nagrywane przez pracownika Urzędu Miejskiego, wyjątek stanowi wczorajsza, przypomnijmy NADZWYCZAJNA sesja, która nie wiedzieć dlaczego, nie była rejestrowana przez UM. Przypadek, czy też bano się przekazu z rzeczywistą konfrontacją burmistrza z mieszkańcami Gorlic/ 

{gallery}zdjecia/1623nsrm{/gallery}

Komentarze

Napisał: ~felix Opublikowano: 2016-08-03 09:29:03Głosów: +1Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

Ambony im mało ? Jeszcze uległość władz rady im odpowiada. Taki przewodniczący jaka i Rada Gdzie ucałowanie ręki tego proboszcza ? Zaproszenie macie kiełbaski przygotowane wszystko gra

Napisał: ~zzz Opublikowano: 2016-09-06 20:54:03Głosów: +5Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

obrady "żenua" smutne to .... żądam jako mieszkaniec Gorlic większego profesjonalizmu od wszystkich !!!

Napisał: ~Stary gorliczanin Opublikowano: 2016-09-07 07:18:33Głosów: 0Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

To oczywiste, ze kady mieszkaniec Gorlic jest za rozwojem miasta,a temu wlasnie sluzy budowa obwodnicy. Ludzie, przecież miasto jest zakorkowane. Niech zwyciexy zdrowy rozsadek.

Napisał: ~zzz Opublikowano: 2016-09-11 12:31:28Głosów: +3Oceń pozytywnieOceń negatywnieZgłoś komentarz moderatorowi

każdy metr asfaltu w Gorlicach jest potrzebny, jak powietrze do oddychania. Droga TAK, tylko nie pod moim oknem :) Droga potrzebna gdziekolwiek nie byłaby usytuowana.

Napisz komentarz

wspierają akcję "Komentuj. Nie obrażaj"!

Internet to nie śmietnik! Pokaż, że potrafisz rozmawiać na wysokim poziomie.
Dowiedz się więcej o akcji http://www.komentujnieobrazaj.pl/

Zapoznaj się również z zasadami umieszczania komentarzy w naszym serwisie!
Autor:
Komentarz:

Zobacz nasze filmy

TV Reklamowa

 

Zapowiedzi imprez

Marzec 2017

PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
  • Aktualnie brak wydarzeń
  • Aktualnie brak wydarzeń
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny
Gorlice24.pl...i wiesz wszystko - Regionalny Portal Informacyjny